GREY COLLEGE ORATORICAL COMPETITION:


GREY COLLEGE ORATORICAL COMPETITION:

GREY COLLEGE ORATORICAL COMPETITION:
Grade 1 – 7 Afrikaans and English learners participate at the yearly Grey Oratorical
Competition on the 28 August 2017.
The following boys participated:
Grade 1 – 3:
 Daniël Buys
 Jurgen Nortjè
 Aidan Steyn
 Hayden Gooch
 Realeboga Dipico
 Mohammed Yusuf Patel
 Konain Ahmed
 Hannes Peyper
 Hanro Muller
 Johann Bührmann
 Lohan de Beer
 Tiaan Kruger
 Tiang Khumalo
The five winners from grade 1-3 were:
1ste - Johann Bührmann
2de - Aidan Steyn
3de - Daniel Buys
4de - Jurgen Nortjé
5de - Mohammed Yusuf Patel
The following boys participated:
Grade 4 – 5
 Zadian du Preez
 Jeandré Bosch
 GF Fourie
 Hanko Buys
 Chris Goosen
 Liam Rörich
 Danie Kruger
 MJ van den Heever
Three winners from grade 4-5 were:
1ste - Danie Kruger
2de - G.F Fourie
3de - M.J van den Heever

The following boys participated:
Grade 6 – 7
 Jan-Braam Dempers
 Lourens Nortjé
 Jochanan Jonker
 Luke Yazbek
 Albrecht Botha
 Josias Venter
 Michrus Eksteen
 Kgokong Nakedi
 Conroy Loots
Three winners from grade 6-7 were:
1ste - Conroy Loots
2de - Albrecht Botha
3de - Lourens Nortjé
We are very proud of each boy that participated!

Sharing Tools

Landloop Liga Uitslae:

Landloop Liga Uitslae: Boys 11-- 3km 4 Janneman Jordaan 12.06 5 Otto Krause 12.07 17 Christopher Cilliers 14.00 20 Ethan Wessels 14.33 22 Louis Bothma 14.49 29 Faas Grobler 16.53 Boys 12 --3km 9 Canaan Brice 12.36 10 Rinus Britz 12.44 21 Connor Reinders 14.00 Boys 13-- 4km 5 Jean-Jacques Holtzhausen 14.47

Landloop Liga Uitslae:

Landloop Liga Uitslae Boys 9-- 2km 1 Reynaldo Uys 7 45 2 Manny Maduna 8 05 3 Albert Erasmus 8 31 4 Hayden Gooch 8 33 7 Christiaan Beukman 8 51 8 Keagan Wessels 8 56 19 Luan le Grange 9 59   Boys 10-- 2km 3 James Brice 8 06 8 Pieter van Viegen 8 20 18 Christiaan du Plessis 9 01 27 Izak v Zyl 9 16 32 Dennis du Plessis 9 25 33 Nathan Cairns 9 25 35 Christiaan Kruger 9 36 46 Pieter Swart 10 37 49

Landloop liga uitslae:

Die 4de Landloop liga het op 01 Junie plaasgevind Hier volg die uitslae The 4 th Cross country league took place on the 1 st of June The results are as follow Boys 8 Beginners group 1km 1 Wihan Edeling 4 30 3 Anton Piek 4 47 4 Daniel vd Merwe 4 50 5 Evano Oosthuizen 4 52 6 Matthew Kingwill 4 56 7 Stian v Niekerk 4 58 12 Markus Murphy 5 08 14 Keabetswe Tlhatlogi 5 11 16 Ruben Pelser 5 14 17 Stian Smith